Article illustration
Новини

НУБіП розробляє методики обліку диких і мисливських тварин за допомогою безпілотників

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина" 148 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Кафедра таксації лісу та лісового менеджменту Національного університету біоресурсів і природокористування (НУБіП) розробляє методики для дослідження лісових екосистем за даними дистанційних технологій. Одним з пріоритетних напрямів є інвентаризація диких тварин, зокрема копитних.

Такі методики дають змогу отримувати більш точні дані щодо популяції диких та мисливських тварин, порівняно зі звичними традиційними методами обліку дичини. Зокрема, можуть допомогти вирішити суперечку про полювання на лося. У НУБіПі кажуть, що на разі у цій дискусії неможливо досягнути раціонального рішення, оскільки жодна сторона не володіє достовірними даними як про популяцію лося, так і загалом про кількість інших мисливських тварин і птахів. А методи, якими користуються сьогодні, досить складні у застосуванні, потребують великих витрат і можуть забезпечити певну точність обліку лише при надзвичайно добросовісній роботі облікових груп.

Пошук нових можливостей та розробка прикладних рішень для обліку диких тварин вказали на перспективу застосування безпілотних літальних апаратів для інвентаризації мисливської фауни та боротьби з браконьєрством. Дослідницька група ННІ лісового і садово-паркового господарства вже здійснила першу апробацію методичних підходів та випробовування можливостей квадрокоптерів для обліку лося на базі Міжрічинського регіонального ландшафтного парку у Чернігівській області.

Перші результати дослідження показали високу ефективність виявлення лося європейського у зимовий період у листяних лісах та на відкритих ландшафтах. у хвойних високоповнотних деревостанах були певні труднощі.

Також дослідники проаналізували можливості обліку оленя благородного та косулі європейської за допомогою безпілотників. Інвентаризація косулі виявилась досить складною та показала меншу ефективність, порівняно з обліком більших за розмірами диких тварин. У НУБіПі зазначають, що наукове обґрунтування нового методу обліку диких тварин за допомогою безпілотних літальних апаратів потребує тривалого дослідження і систематичної апробації, а також глибокого розуміння і підтримки усіх зацікавлених сторін та суспільства загалом. Початок є, але це лише перші кроки.

Фрагменти матеріалів з випробовування квадрокоптерів для обліку диких копитних тварин можна переглянути на відео: