Article illustration
Аналітика

Як вижити в лісі, якщо ви заблукали

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина" 178 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Історія з лижником Ігорем Грищенком, який заблукав у карпатському лісі, обійшла весь інтернет і зачепила багатьох людей. На щастя, вона добре закінчилися, але не зайвим буде нагадати правила орієнтування у лісі. Тому разом із лісівниками Рава-Руського лісгоспу даємо декілька простих порад, які можуть допомогти врятувати життя, якщо ви заблукали у лісі.

Перше, на чому хочемо наголосити - не полінуйтеся взяти з собою карту, компас і секстант. Навіть якщо ви йдете у місцевість, яку непогано знаєте і навіть якщо маєте з собою сучасні електронні ґаджети. Малоймовірно, що у лісі буде добрий інтерне-зв'язок, ґаджети також можуть розрядитися. Зі століттями перевіреними засобами орієнтуватися значно легше. Навчіться ними правильно користуватися - це базові знання для усіх, хто йде в гори чи у ліс.

Якщо ж цього всього у вас нема, то допомогти може звичайний годинник. Покладіть його на горизонтальну поверхню і поверніть так, щоб стрілка, що вказує годину, дивилася в бік сонця. Потім через центр циферблата подумки проведіть лінію, що перетинає цифру 1. Якщо тепер кут, утворений стрілкою та лінією, розділити бісектрисою, то вона покаже напрямок північ-південь. До полудня південь знаходиться праворуч від сонця, а після полудня - зліва.

Визначити сторони світу легко опівдні в сонячну погоду. Якщо встати спиною до сонця, то тінь, відкинута тілом, перетвориться в стрілку-покажчик і у нашій північній півкулі вказуватиме чітко на північ.

Вночі відшукати дорогу допоможуть зірки. Сузір'я Великої Ведмедиці - гігантський «ківш з ручкою» - знають усі. Подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки «ковша» і відкладіть цю відстань п'ять разів. На кінці останнього відрізка буде видно яскраву зірочку. Це і є Полярна зірка, яка розташована  над Північним полюсом.

Ще зі шкільних уроків багатьом відомий спосіб орієнтування за деревами та мохом. На північному боці кора сосни і берези темніша, аніж на південному. Стовбури дерев, каміння та виступи скель на північному боці також густо вкриті мохом і лишайниками. Однак, коли йдеться про густо засаджений ліс, цим способом ви не скористаєтеся - треба шукати окремо стояче дерево чи камінь. Тому, щоб визначити "північ" за мохом шукайте галявину або просіку. Коли йдеться про зимовий період, то все ускладнюється, оскільки суттєво важче пересуватися. Щоб зберігати сили і не потрапити у непролазні хащі - кожні 100 метрів шляху вибирайте великий і добре помітний орієнтир.

З наближенням сутінків, якщо можливості добратися до житла немає, слід ретельно підготуватися до ночівлі у лісі. Взимку підготовку треба починати вже після обіду - з 15-ї години, оскільки о 17-тій вже майже темно. Оптимальний варіант місця для ночівлі - повалене дерево або група таких дерев. Під одним з дерев слід викопати заглиблення, в якому можна розвести багаття. Безпосередньо на "спальне" місце треба настелити гілки, щоб не спати на голій землі чи снігу. Найкраще для цього годяться гілки хвойних порід. Також лежанку можна зробити з дрібних гілок різних дерев та сухої трави. Чим товстішою буде така лежанка - тим тепліше буде спати.

Після приготування місця для ночівлі треба розпалити багаття. Якщо у вас є сірники чи запальничка - проблем розпалити вогонь не буде. А якщо немає, то доведеться користуватися старими методами:

1) У сонячний день треба знайти прозору крижинку і зробити з неї подобу лінзи. Далі знайти трохи сухого моху, сухих гілочок та трави. Сфокусуйте промінь сонця на мох і тримайте допоки не з'явиться полум'я.

2) Якщо ж день похмурий, тоді доведеться розпалювали вогонь тертям. Для цього з мотузки (згодиться навіть шнурок від черевика) та сухої палиці треба зробити пристосування, схоже на маленький лук. Посередині тятиви зробити петлю і просунути у неї ще суху паличку. Далі треба знайти шматок деревини (краще зі старого поваленого дерева, з нижньої сухішою частини), покласти на нього сухий мох, папірці з кишень, сухе листя і поставити кінець палички. Інший кінець треба притиснути каменем або куском деревини і можна починати рухати паличку. Вогонь запалає не моментально - треба хвилин 10-15 інтенсивних зусиль, поки почне тліти мох внизу.

Після того, як розгориться багаття, зробіть запас дров, щоб вистачило до ранку. А щоб допомогти рятувальникам вас знайти варто додатково розвести ще 2-3 багаття, в які додавати листя і сирі дрова, щоб виходив густий дим.

Загалом рекомендуємо обов'язково брати з собою в ліс (навіть у коротку прогулянку і добре відомими місцями) сірники чи запальничку, ліхтарик, запасні батарейки, заряджений мобільний телефон і хоча б невеликий запас питної води. А також повідомте близьким у якому напрямі збираєтеся іти - так буде простіше вас шукати, у випадку якщо заблукаєте.