Article illustration
Аналітика

Ліс та екологія життя людини

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина" 198 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Говорячи про ліс, як екологічну складову життя на Землі, люди зазвичай наголошують на природних функціях лісу - водорегулювальній, ґрунтозахисній, на тому, що дерева поглинають вуглекислий газ, а також поміж тим згадують про рекреаційне значення лісу. Однак при цьому майже завжди забувають про ліс як джерело екології життя людини в побуті. Разом з Стрийським лісгоспом ми вирішили роз'яснити і цей бік "медалі".

Ліс зі всіма своїми природними функціями – це безперечно важлива складова біосфери. Проте безпосередньо на екологію життя людини значно більше впливає соціально-економічна функція лісу - заготівля деревини.

Люди, які називають себе еко-активістами є палкими противниками вирубування дерев у лісі і чомусь вважають цей процес апріорі неправильним і навіть незаконним. Однак, в той же час, вони активно наголошують на тому, щоб люди замінювали побутові пластикові речі паперовими чи дерев'яними: використовували одноразові паперові стаканчики для кави, а не пластикові; обирали фасовані продукти не в поліетиленовій, а у паперовій упаковці; намагалися не купувати меблів та інших побутових речей з елементами пластику, а надавали перевагу саме дереву і так далі. Для усіх цих екологічних речей у щоденному житті людини потрібна деревина. І це навіть не кажучи про речі, які практично не мають аналогів - папір, до прикладу.

Варто лише уявити, яким могло б бути життя сучасної людини, якби ліс не використовували для заготівлі деревини: металево-бетонні будинки, пластикові меблі, холодна бетонна чи кам'яна підлога... І де тут екологія? А безальтернативність у виборі палива для дому? Насправді для комфортного та екологічного життя людям потрібна деревина, а щоб отримати деревину - потрібно зрубати дерево.

Екологія заради екології - немає жодного сенсу. Сенс є лише тоді, коли йдеться про екологію життя людини. Піддаючись на різні пропагандистські та популістські слогани, люди втратили взяємозв'язок між лісовим господарством і екологією свого життя.

Певна категорія людей каже, що активно протестують проти вирубування лісу тому, що для побутових потреб українців треба значно менше деревини, аніж вирубують лісівники і якщо рубки надалі відбуватимуться у таких же темпах, то лісу у нас зовсім не буде. Насправді ж, лісове господарство саме тому і господарство, щоб не допустити зникнення лісів. Треба розуміти, що лісівники перші зацікавлені в тому, щоб зберегти ліс, адже це основний ресурс для їхньої роботи! Разом з вирубуванням достиглих дерев у всіх лісгоспах ведуть повний господарський цикл: збирають і заготовляють лісове насіння, утримують розсадники, садять молоді дерева тощо. Якби люди, котрі говорять про зникнення лісу через заготівлю деревини трохи заглибилися у цифри, то змогли б побачити картину, яка суттєво відрізняється від тією, яку вони самі ж собі намалювали.

До прикладу у ДП «Стрийський лісгосп» загальний запас деревини - 7,609 млн.м.куб. У прес-службі підприємства нам повідомили, що за остані 3 роки в середньому там вирубують 0,118 млн м. куб. деревини щороку. Відтак, зрозуміло, що потрібно 64 роки, щоб повністю використати весь запас держлісфонду підприємства і це за умови якщо б щороку не було приросту деревини у 0,152 млн м. куб.

Загалом в Україні площа лісів близько 10 млн га, щорічний приріст деревини - в середньому 4,7 м.куб. з 1 га вкритої лісом площі. Отож, щорічно в Україні приростає 47 млн кубометрів деревини. А всі лісогоспи разом щорічно заготовляють близько 19-20 млн м. куб. деревини щороку - тобто менше від половини приросту.

До слова, Німеччина, Швейцарія, Австрія, Чехія, Польща, Швеція, Фінляндія показник річного приросту використовують більш ніж на 85%, адже ліс - це відновлювальний ресурс. У розвинених країнах з лісовим господарством вважають, що ліс повинен приносити благо для місцевого населення, поповнювати державний та місцеві бюджети. А у нас чомусь намагаються переконати, що ліс - це екологія заради екології і що заготівля деревини - зло. Починаючи наче і з доброї справи - боротьби із незаконними чи самовільними вирубками, чимало екологічних рухів тепер маніпулюють цими поняттями і намагаються нав'язати суспільству думку, що злом є будь-яка вирубка лісу. Де тоді взяти сировину для екологічних предметів побуту, засобів гігієни, паперу, меблів та всього іншого, що пропагують ці ж активісти - не зовсім зрозуміло.

Для людей, які вболівіають за ліс, його розвиток і розуміють, що від лісу як господарства залежить не тільки екологія загалом як збірне природне поняття, а й екологія життя людини щодня, важливо розуміти і розрізняти заготівлю деревини, яка відбувається законно, на яку виписаний лісорубний квиток, яка внесена у програму електронного обліку деревини від власне незаконно заготовленої деревини. Злом в цьому випадку є тільки остання. Важливо не плутати і не підмінювати понять, а також розуміти, що без законно заготовленою деревини екології життя людини не існувало б.