Article illustration
Аналітика

Завдяки вчасним санітарним рубкам зменшуються площі ураження верхівковим короїдом

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина" 151 readers Add to bookmark0 Remove from bookmark0

Для українських лісівників боротьба з верхівковим короїдом є однією з найбільш актуальних проблем. Масштаби уражених шкідником насаджень дуже великі по всій Україні. Перед лісівниками стоїть потрійне завдання: і ліквідувати вже уражені дерева, щоб шкідник з них не розповсюдився далі, і зменшити популяцію жука загалом, і мінімізувати вплив шкідника на ліси. У Жовківському лісгоспі ці завдання вирішують комплексно.

У прес-службі підприємства зазначають, що найбільш ефективним методом боротьби з короїдом є вчасне вирубування уражених ділянок. З ураженого дерева жук поступово розповсюджується на здорові і якщо вчасно не вирубати дерево зі шкідником, то площа ураження тільки збільшуватиметься. Тому санітарні рубки на сьогодні - це найефективніший засіб боротьби зі шкідниками.

Також, щоб зменшити популяцію короїда (та інших шкідників) у ДП "Жовківський лісгосп" використовують біологічні методи. Зокрема, минулоріч лісівники виготовили понад 700 штучних гніздівель для птахів. Їх розвішали у лісових масивах лісгоспу для підвищення чисельності комахоїдних птахів - вони стримують наростання масового розмноження шпильково-листогризучих комах. Також у лісах підприємства проводять штучне розселення мурашників та використовують феромонні пастки.

Найефективнішим способом мінімізувати вплив шкідника на ліси у стратегічній переспективі у Жовкіському лісгоспі вважають створення складних, змішаних насаджень, які є більш стійкими до шкідників та хвороб лісу. Адже монокультурний ліс вразливіший до хвороб та шкідників - в таких наседженнях вони розвиваються значно швидше, аніж у змішаних.

У Жовківському лісгоспі спільно зі спеціалістами державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Львівлісозахист» провели обстеження лісових масивів для виявлення ділянок, пошкоджених верхівковим короїдом. Обстеження виявило, що вибіркові санітарні рубки для ліквідації шкідника слід провести на площі 503,7 га, а на 17,9 га - слід провести суцільну санітарну рубку з вибіркою хворих дерев.

Порівнянно з минулим роком помітна тенденція до зменшення площ ураження. На початок 2018 року вибіркові санітарні рубки були призначені на площі 706,7 га, а суцільні санітарні – на 19,6 га. Причиною такої позитивної тенденції є вчасні та комплексні лісозахисні заходи для ліквідації осередків короїда.