Заходи зі збереження соснових деревостанів

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Сосна звичайна характеризується великим екологічним потенціалом, який реалізується в різних лісорослинних умовах. Соснові деревостани ростуть у борових, суборових і сугрудових трофотопах, у дуже сухих, сухих, свіжих, вологих, сирих і мокрих гігротопах. У зв'язку з цим, наявні зміни клімату (навіть у комплексі з антропогенними негативними чинниками) істотно не вплинуть на ареал сосни звичайної. Завдяки великій екологічній пластичності її генотипу, молоді соснові покоління деревостанів зможуть морфофізіологічно, на життєздатному рівні, адаптуватись до змінених екологічних умов. Водночас для ліквідації (припинення) масового всихання існуючих соснових деревостанів та недопущення подібних ситуацій в майбутньому необхідне регулярне проведення низки оздоровчих лісогосподарських заходів та заходів з попередження масової загибелі соснових деревостанів.

Чому гинуть українські ліси?

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

В  Україні спостерігається масове всихання більшості лісоутворюючих порід (ялини, ясена, дуба, граба, берези). Cтаном на 01.01.2019 загальна площа всихання лісів становила більше 413 тис. га, з них насаджень сосни звичайної – 222 тис. га, ялини європейської – 27 тис. га, дуба звичайного – 100 тис. га та інших насаджень –  64 тис. гектар.

У  2009 році в середньому біля 2% площ лісу зазнавали пошкоджень від впливу комплексу негативних чинників навколишнього середовища, а в 2018 році – 5% від всіх площ. Ріст більше, ніж у 2,5 рази.

Найбільш занепокоєння викликає стан соснових насаджень, де ситуація стала катастрофічною і за останні роки цей процес набуває рис глобального характеру.

Вивчають проблематику  та здійснюють свої дослідження  львівські науковці, викладачі  Національного  лісотехнічного університету України.

На колегії Держлісагентства обговорили проблему масового всихання лісів

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Санітарний стан лісів внаслідок негативної дії комплексу факторів, в основному пов’язаних із глобальними змінами клімату, різко погіршився. За останні 5-7 років на всій території України спостерігається масове всихання більшості лісоутворюючих порід (ялини, ясена, дуба, граба, берези), але найбільш занепокоєння викликає стан соснових насаджень, де ситуація стала катастрофічною. Цей процес набуває рис глобального характеру. На цьому наголосили під час засідання колегії Державного агентства лісових ресурсів України 25 квітня.

Лісівники Вінниччини рятують діброви від непарного шовкопряда

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

З настанням тепла у лісівників з’являється новий і то чималий клопіт – боротьба із комахами-шкідниками лісу. Адже їхня життєдіяльність, активізована змінами кліматичних умов у нашому регіоні, стає визначальним фактором у «біологічній пожежі» – масовому всиханню лісів в Україні.

Стан полезахисних насаджень. Невтішні результати.

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

За останні сім років на території Савранського району виник та набув стрімкого розвитку так званий «догляд за лісовими смугами». Підрізування гілок крони дерев, розчистка порослі в рядах, видалення сухих та пошкоджених дерев - все це звучить правильно і начебто повинно бути направлено на покращення стану лісових смуг. Начебто! Насправді проводиться масова заготівля дров для власних потреб і вільної реалізації власниками полів та іншими громадянами шляхом зрізування дерев та підрізання гілок більше 30% маси крони, які призводять до значних пошкоджень, або й знищення польових лісових смуг, смуг вдовж річок, яружно-балкових лісових насаджень. 

Науковці та фахівці лісової галузі розробили проект змін до законодавства щодо подолання кризової ситуації у зв'язку із лісовими пожежами

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

У Національному університеті біоресурсів і природокористування України відбувся ІІ-й Національний круглий стіл «Пожежі в природних та культурних ландшафтах України: розбудова цілісної системи охорони від пожеж у лісах, на сільськогосподарських землях та в інших природних екосистемах» присвячений проблемі боротьби з пожежами в природних ландшафтах, передусім на сільськогосподарських землях, які в останні роки завдають значних збитків довкіллю, здоров’ю людей та економіці України.

Житомирська школярка стала першим науковцем, яка вивчила ворогів короїда

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Учениця 11 класу ЗОШ №5 м. Житомира стала першим науковцем на Україні за останні 50 років, яка на професійному рівні вивчила природних ворогів короїдів – комах-ентомофагів та опрацювала методи боротьби зі шкідниками лісів

Рубати не можна залишити. Де ставимо кому?

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Щоб займатися  вирощуванням лісу, потрібно не один рік навчатись у спеціалізованих навчальних закладах, пройти практичну підготовку й, найголовніше, – мати велике бажання працювати в лісі. Виконання низки лісогосподарських робіт, від заготівлі лісового насіння, вирощування посадкового матеріалу до догляду за створеними лісовими насадженнями, вимагає від спеціаліста великої відповідальності і наполегливості, адже його роботу будуть оцінювати наступні покоління.

Експорт лісоматеріалів держлісгоспами Львівського ОУЛМГ

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

За  2018 рік держлісгоспи Львівського ОУЛМГ  всього реалізували на експорт в переробленому виді (заготовки, пиломатеріали) 57787 кбм, що на 7% відсотків більше ніж у 2017 році, де було експортовано   53774 кбм пилопродукції. В грошовому еквіваленті експорт оброблених лісоматеріалів у 2018 році становив 7 440 000 дол США, що на 16 % більше ніж у 2017 році.