Лісове господарство Болгарії

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Загальна інформація

Лісистість Болгарії становить 37%. 74% лісів – державні, 10% – комунальні та 13% – у приватній власності (фізичні особи). З 2000 року відповідно до закону проведена реституція лісових земель.

Щороку заготовляється 7,3 млн куб. м деревини (51% від щорічного приросту). Ліси країни поділяються на три категорії – захисні, експлуатаційні та ліси спеціального призначення. Основні лісотвірні породи – дуб, бук, береза. ( https://ekoinform.com.ua/?p=6021) 

Біль Великого бору (“Лісовий і мисливський журнал”)

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Можна лише уявити, які б сосни уже височіли на місці перестиглих насаджень, що всихають на корені.

Ми звернули з траси і зупинилися біля молоденького лісу.

– Пару років тому тут росли 80–100-літні сосни. Як і вздовж усієї дороги, що веде до Черкас, – пояснив лісничий Свидівського лісництва Григорій Пуш. – Не росли, а доживали віку: в муках і хворобах. До 40% дерев – старі сухостої, 20% – свіжі сухостої, решта заселені омелою, тобто й вони приречені на загибель. Повнота насаджень понизилася до критичної, тому мова про вибіркові санітарні рубки навіть не велася. Лише про суцільні.

Ясенева хвороба (Лісовий і мисливський журнал)

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Зникнення ясена звичайного з карти західних українських лісів – питання часу.

Ще п’ять років тому про нову хворобу ясена звичайного (Fraxinus excelsior L.) ми могли дізнатися лише з інтернет-ресурсів. Історія виникнення невиліковної хвороби ясена починається, за твердженнями ряду науковців, з литовського міста Каунаса.

Старовікові ліси, водоспади та дикі зубри: красоти Сколівських Бескидів

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Карпатські гори здавна є своєрідною меккою для українського туриста, приваблюючи мандрівників цілющим повітрям, захоплюючими краєвидами та фольклорними родзинками. Проте не лише цим славляться українські Карпати . Це ще й унікальна екосистема з неймовірним природнім багатством – досить сказати, що тут зосереджено більше половини видів флори і фауни України. Але будь-яке багатство, як відомо, потребує правильного застосування та надійної охорони. У випадку багатств природних ці завдання покладено на природоохоронні резервати – заповідники та природні парки. 

Судинні хвороби дерев. Голландська хвороба ільмових

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Не тільки людина має проблеми із судинами. Якщо в них утворилися тромби або холестеринові бляшки, надходження крові до певних органів порушується, що спричиняє хвороби різної тяжкості, у найгірших випадках – загрозу життю людини.

У житті дерев провідна система також відіграє важливу роль: судини ксилеми забезпечують надходження води із розчиненими у ній мінеральними речовинами із ґрунту в коріння, а звідти у крону, де відбуваються чарівні процеси фотосинтезу і транспірації. Під час фотосинтезу з використанням енергії сонячного світла, води та вуглекислого газу дерево будує за допомогою хлорофілу органічну речовину – глюкозу. Глюкоза за допомогою ситоподібних трубок лубу (флоеми) переміщується до бруньок і коренів, перетворюється на крохмаль та інші речовини, необхідні для росту стовбура та коренів, формування плодів і насіння, запасання на зимовий період і витрат на дихання. Транспірація – процес випаровування води з поверхні листків – не тільки запобігає їхньому перегріванню, але й забезпечує дію «насосу», який «качає» воду від коренів до крони на висоту до 30 і більше метрів.

Закони, що блукають лісом (Газета “Природа і суспільство”)

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Чи скоро вітчизняне лісове законодавство адаптується до європейського?

Лісове законодавство є одним із напрямків права, які підлягають адаптації із законодавством Європейського Союзу. Попри тривалий час, на сьогодні національне законодавство України в цілому, і лісове, зокрема, все ще не відповідають критеріям, які висуваються до держав, які мають намір вступити до ЄС.

Країна лісів та гір

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Словенія та її досвід реформування лісової галузі.

27 років тому Словенія отримала незалежність і за цей час провела ряд реформ, зокрема, у лісовій галузі, та стала членом Євросоюзу. В 2017 році між Державним агентством лісових ресурсів України та Лісовою службою Словенії було підписано Меморандум про співпрацю у галузі лісового господарства. Ми впевнені, що лісівникам України буде цікаво познайомитися з досвідом словенських лісівників.

 Стаття “Лісовий і мисливський журнал”  https://ekoinform.com.ua/?p=4932

Біда свої закони пише (“Лісовий і мисливський журнал” )

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Та має об’єднати лісівників з екологами в гасінні «біологічної пожежі». 

Власний досвід і враження від тенденцій всихання ялинників у Чехії, Німеччині, Словаччині, Польщі, а також на Закарпатті, Львівщині і Івано-Франківщині спонукали автора обговорити нагальні проблеми всихання соснових насаджень. Порода дерев не має важливого значення. В Україні та багатьох державах світу спостерігається усихання насаджень з дуба, ясена, граба й інших порід дерев, але головні причини для всіх можуть бути спільними. І одна із них – це бездіяльність тих, хто ухвалює рішення.

 https://ekoinform.com.ua/?p=4913

Генетично модифіковані дерева ( стаття Газета “Природа і суспільство” )

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Інновації в технології вирощування лісів.

Світові запаси деревини відновлюються не так швидко, як спустошуються, тому тривалий час лісівники й науковці в багатьох країнах ведуть пошук інноваційних технологій швидкого вирощування промислового лісу, однією з яких є висадка генетично модифікованих дерев.

Бобер. Шкідник чи товариш? (Газета “Природа і суспільство”)

Громадська ініціатива "Друзі лісу Львівщина"

Теперішні відносини людини з бобром – яскравий приклад штучної регуляції чисельності дикої тварини.

Вже кілька років столицю України «заселяє» бобер. То у Феофанії погриз дерева, то у Гідропарку колонію заснував, то у Дарниці рятують від нього дерева металевою сіткою. Врешті-решт ця «експансія» ледь не завершилася трагедією. Цього року у Дарницькому районі старожил-бобер потрапив у браконьєрський капкан. Тварину місцеві жителі врятували, а кривдник утік від поліції.

Необізнаному читачеві може видатися, що це добрий знак – бобри живуть поряд із людиною без проблем. Проте старший науковий співробітник відділу моніторингу та охорони тваринного світу Інституту зоології ім. І.І. Шмальгаузена Аліна Мішта запевняє: бобри прийшли на дніпровські острови не через сприятливі у нас умови.